Na uvodno stran

V spomin našemu Kokotu - YU3EN

Andrej S56WAN je na FERI-ju v letu 2009 poleti našel spodnjo fotografijo. Več let  je ležala  v  omari med osebno zapuščino profesorja ing. Zdravka Ženka, ki je umrl 14. 9. 1982. Ko sem videl ta posnetek, sem pomislil, da si ta  uspešen radioamater in naš mentor in predvsem prijatelj,  zasluži nekaj več pozornosti in spomina. Zato sem za njegovo predstavitev zbral nekaj dokumentacije.
Koko, YU3EN



V imenu našega radiokluba Maribor se je takratni predsednik Vinko Grgič v jugoslovanski radioamaterski reviji Radioamater  št. 2/1983  takole za vedno poslovil od Kokota, YU3EN
YU3EN


Kako je Koko, YU3EN takoj po 2. svet. vojni oral ledino v radioamaterski uporabi UKV valov v Jugoslaviji, kaže njegov članek v jugoslovanski radioamaterski reviji Radioamater  1 / 1 956.

UKV expedicija


Ob 40-ti obletnici nastanka radiokluba Maribor je v maju 1986 je Aleksander Pipan, YU3NP  izdal tiskano publikacijo "Radioklub Maribor - Štirideset let radioamaterske dejavnosti". To publikacijo sem v celoti, razen oglasov z zadnjih strani, priredil za internet: V tej publikaciji
avtor Aleksander Pipan ni mogel mimo radioamateskih dosežkov Zdravka Ženka, YU3EN:


"Tezenski radio klub ima precejšnje zasluge za radioamaterstvo v Mariboru, saj so člani tega kluba dosegli sijajne rezultate pri gradnji UKV naprav in zvezah na tem področju. Med prvimi v Jugoslaviji so se oglašali na l44MHz. Dne 20. 4 .1955 se je YU3BUV prvič pojavil v etru na l44 MHz. Za postajo, ki je bil nemški trofejni predelani (YU3EN) primopredajnik Fels-Fub, sta bila Zdravko Ženko - YU3EN in operatorski pripravnik Dušan Leskovec, sedaj YU3CJ. Z razglednega stolpa na Pohorju nad Bolfenkom so bile dosežene mnoge imenitne zveze. Mednje spada prvi kontakt na l44MHz med Jugoslavijo in Nemčijo (YU3EN + YU3EU - DL6MH) ter prvi stik med Jugoslavijo in Poljsko, ki sta ga imela navedena operatorja, prvi v foniji, drugi v telegrafiji. Dne 22. 1. 1956 je bila dosežena še ena prva zveza. Tokrat na 430 MHz med Jugostavijo in Avstrijo, ki jo je vzpostavil YU3EN - Koko.

Tovariš Zdravko Ženko - YU3EN, ki smo ga vsi poznali po imenu Koko, je bil med amaterji znan in cenjen. Ugled si je pridobil s svojim aktivnim delom,  bogatim znanjem in prijetnim nastopom. Vsi, ki smo ga bolje poznali, vemo, da ni bil samo odličen strokovnjak, ampak tudi človek, ki je našel stik s slehernim od nas in nikoli se ni postavljal za svojo akademsko in profesorsko titulo. Bil je radioamater po duši in veliki ljubitelj tehnike, od katerega bi se lahko še mnogo naučili. Toda ni ga več med nami."


Kako se Ivo Primc, S51DL spominja Kokotovih rekordnih zvez:
Ivo Primc


Ko je bil inž. Zdravko Ženko, YU3EN Koko,  predavatelj na Srednji tehniški šoli v Mariboru, je tudi tukaj skrbel za razvoj radioamaterstva. Na šoli je omogočil tečaj za radioamaterje operatorje, odstopil svoj kabinet  za oddajno-sprejemno sekcijo YU3DDE, vodil tečaj za UKV konstruktorje in dajal na razpolago svoje naprave pri delu na UKV.

Najbolj smo občudovali njegov lično izdelan sprejemnik za lov na lisico za 144 MHz območje, ki je bil vgrajen v kompaktno kovinsko ohišje, prebarvano z "hameršlagom", imenovan "kokofox". Z njim je dosegal zelo dobre rezultate v državnem in mednarodnem merilu. Nekje v 50. tih letih je bila objavljena Kokotova slika, ko v teku drži v eni roki  kokofox, v drugi roki yagi anteno, čez ramo pa ima obešeno torbo z akumulatorjem in baterijo.  Če se kdo spomni mesta objave ali najde to sliko, ga prosim da mi to sporoči, da ta tekst obogatimo še s tem dragocenim posnetkom. Da je Koko res bil vnet lisičar, dokazuje njegov članek v ruskem radioamaterskem časopisu "Radio" št. 4 1954.  Če kdo zna rusko, lahko za to stran prevede ta članek.

UKV krožek
Slika prikazuje radioamatersko vzdušje na tehniški šoli v Mariboru leta 1960. Na mizi vidimo Kokotovo provizorično sestavljeno UKV postajo za YU3DDE PPS z baznim trofejnim sprejemnikom Radione v črnem ohišju. Telegrafski ročni taster drži v rokah prof. ing. Zorič Tine, ki je bil takrat tudi predsednik radiokluba Maribor Center. Pravkar demonstrira UKV zvezo v telegrafiji in sicer je povezan s klubsko UKV postajo YU3BUV na Teznem. Od prisotnih 7 dijakov sva najmanj dva (Stane Koželj, S51NO in Ivan Glažer, S50GT) postala aktivna radioamaterja vse življenje.


Koko, YU3EN se je zelo rad družil z radioamaterji, tudi z avstrijskimi. Na posnetku obiska avstrijskih radioamaterjev v radioklubu YU3BUV Tezno sedi Koko v prvi vrsti med obema  XYL-kama.

Obisk

Koko je bil kot profesor ing. Zdravko Ženko razrednik prvi generaciji elektronikov na Srednji tehniški šoli v Mariboru ( 1957-1961). Dijaki smo ga zelo spoštovali in je imel poseben odnos do dijakov-radioamaterjev. Ti so morali znati še več kot ostali.  Spodaj je slika prve generacije elektronikov z razrednikom Zdravkom Ženkom v zadnjem letniku.
razred



Profesor ing. Zdravko Ženko, v družbi svojih sodelavcev v novi zgradbi tehniške srednje šole leta 1959.  Od leve proti desni profesorji TSŠ: Planinšek, Brecelj ( oče Marka Breclja ), Tvrtkovičeva, Ošlak, Ženko, Grošl, Sterniša ( Strčko ), Šedivijeva ( Euridika) in Zorič.
profesorji

In še poslovilna slika prvih  elektronikov - maturantov v družbi z svojim razrednikom v juniju leta 1961
matura

Stane Koželj, S51NO          stane@homemade.net                            
Zadnja sprememba:  26. januarja 2014

Nazaj na uvodno stran