Z A K A J ?

19. 1. 2015 sem zaključil vnašanje novih slik in drugih dokumentov v  statično internetno stran "Radioamaterstvo v Mariboru od leta 1924 do 2015"    http://www.homemade.net/ra/zgod/     izjema po dveh letih je  dodano tole današnje pojasnilo, ki ga berete sedajle in trije linki v letu 2016 v povezavi z 70. obletnico radiokluba Maribor S59ABC.

To zaključeno internetno stran je v sedanjem času nadomestila sodobna Facebook stran zaprte skupine  " RADIOKLUB MARIBOR S59ABC",  https://www.facebook.com/groups/1750667958553982/  ustanovljena poleti 2016. Ta tip Facebook strani je izrazito dinamičen zato, ker v njo lahko po mnogo enostavnejšem postopku, z uporabo samo internetnega brskalnika, vsak član skupine objavlja vse, kar je v skladu s splošnim "ham spiritom". In to z neprimerno manjšim časovnim zamikom med dogodkom in objavo. V prejšnji strani samo z moje strani tudi nekaj mesecev zakasnitve, kakor sem utegnil, pozimi hitreje kot poleti. Sedaj s strani vseh članov skupine lahko to traja samo nekaj minut. In za vsak novi prispevek so vsi člani skupine takoj obveščeni po elektronski pošti. Član skupine lahko postane vsak, ki ima dostop na internet in si ustvari svoj osebni Facebook profil.

Torej, stran " Radioamaterstvo v Mariboru od leta 1924 do 2015" je statična. Nov fotoalbum sem lahko "objavil" samo s spremembo teksta vsaj na eni datoteki in na novo kreiral vsaj eno ali več datotek. V ta namen sem moral uporabljati  splošni HTML editor, program za fotoalbume in SFTP prenos med mojim računalnikom in internetnim serverjem. Ker od Amisa na kabelskem prenosu nisem mogel dobiti stalne (statične) IP, sem moral večkrat sysoperatorja internetnega serverja www.homemade.net prositi, da mi je spreminjal dovoljenje za varen SFTP dostop glede na mojo trenutno IP. Ker sem imel  "Upload" na mojem kabelskem internetu  razmeroma počasen  (do 1 Mb/s), sem že za svako malo spremembo strani uporabil ogromno časa. Če sem hotel nove podatke zavaraovati, sem moral vedno poskrbeti za novi "Backup" vsaj na dveh diskih, ki zaradi varnosti podatkov nista stalno v obratu na mojem računalniku. Kdor takih postopkov ne pozna, si ne more predstavljati koliko časa je potrebno za to. Ker pa  prehajam že čez 75-to leto mojega življenja,  mi tudi moje psihofizične lastnosti nazadujejo, v ta namen bi uporabljal vedno več časa in je tako lani po samokritičnem razmisleku prišel čas, da sem s tem delom zaključil.

Stran " Radioamaterstvo v Mariboru od leta 1924 do 2015" od vsega začetka od leta 2006 gosti Radioklub Študent S59DXX na svojem intenetnem serverju na FERI-ju in to zastonj. Če bi se na FERI- spremenile razmere ali če pride do hude napake na serverju, lahko pride do ukinitve - ugasnitve tega serverja. V tem slučaju bi morali poiskati kak drugi server. Z tak slučaj je treba imeti rezervno kopijo strani na vsaj dveh medijih, trenutno imam 3.2 GB ZIP kopijo na dveh USB trdih diskih, ki nista v obratu, ampak v mojem miznem predalu. Če tega ne bi  imel tako urejenega, bi obstajala nevarnost totalne izgube strani in mojih več tisoč ur dela.

Stran sem postopamo sestavljal polnih 9 let. Podatkov je za 3.2 GB. Večina te strani tvorijo fotoalbumi, katere sem, kot sem že omenil,  kreiral s pomočjo splošnega  HTML editorja in treh različnih programov za tvorjenje fotoalbumov, kakor mi je pač bil kateri na razpolago, seveda je moral biti  izrecno zastonj in primeren za mojo tedanjo trenutno računalniško opremo. Tak statičen način dopolnjevanja internetne strani  je zahteval od mene ogromno časa. Mislim, da sem za sestavljanje te strani v 9 letih porabil več tisoč ur časa. Ko sem naletel na kako staro fotografijo, za katero nisem vedel točnih podatkov, sem tudi zelo težko pridobival te podatke od drugih radioamaterjev. Nekateri so mi sporočali:" Veš tam imaš napako". Jaz nazaj: "Pošlji mi sliko in moj napačen tekst, zraven pa popravljene podatke". Pa iz takega pogovara nikoli ni bilo nič. Zadnja taka slika je tu spodaj, objavil jo je Večer v jeseni 2016. Na moje poizvedovanje, kdo bi bil na sliki drugi z leve, sta se odzvala samo Bojan Sever in Bojan Wigele in to z različnimi podatki. Tako sem se, potem ko mi je Mate Turk zagotovil, da on ni na sliki, sam odločil, da je to Drago Frangež..

Na koncu vas vse, ki imate internet in še nimate Facebook osebnega profila, pozivam in vabim, da si ga čim prej odprete ( kreirate, ustvarite) in se včlanite v našo facebook skupino " RADIOKLUB MARIBOR S59ABC". Tako si boste pridobili možnost, da tudi sami objavljate tekoče radioamaterske dogodke in postanete soustvarjalci naše skupne internetne strani.

Srečno 2017  in radiomaterski pozdrav !  

Maribor, 27. decembra 2016          Stane Koželj, S51NO

Leto 1965, PPS YU3BUV, Radioklub Tezno
PPS YU3BUV Tezno