Nazaj na glavno kazalo


Mejniki zgodovine radioamaterstva v Mariboru




1924

Radio kot novi medij je že na samem začetku našel nekaj navdušencev. V Mariboru je ustanovljen prvi radioklub s prostori v Narodnem domu. V Kraljevini Jugoslaviji je bil to drugi po vrsti, prvega so ustanovili v Zagrebu.

1946      
Po II. svetovni vojni se zberejo v delavnici "Radio Štrakl" prvi navdušenci - radioamaterji v stavbi na Lentu pod Veliko kavarno.

1947
Avgusta tega leta so imeli v klubu že 114 članov, ki so se udeleževali začetnih A-tečajev radiomaterstva.

1950
Radioklub šteje že 700 članov in je med največjimi v Jugoslaviji.V tem letu nastane na Teznu drugi radioklub z združitvijo radioamaterskih krožkov Metalne in Tovarne avtomobilov. To leto je bilo za radioamaterje prelomno, kajti bil je sprejet prvi zakon, ki je dovoljeval gradnjo in uporabo radioamaterskih oddajnikov na določenih frekvencah.

1951
Radioklub Maribor dobi pozivni znak YU3ABC in postane prvi klub v Jugoslaviji, ki ima klubsko radijsko postajo za delo na kratkem valu.

1952
Radioklub dobi nove in funkcionalne prostore na Gregorčičevi ulici 30, kjer uspešno deluje naslednjih 13 let.

1965
Ponovna selitev radiokluba na novo lokacijo v Tomšičevo ulico 45, kjer so neprimerni prostori in notranja trenja močno zavrli klubsko dejavnost.

1973
To leto se združita "mestni"  radioklub YU3ABC in tezenski radioklub YU3BUV v novi radioklub "Maribor" YU3ABC.

1975
Ponovna selitev radiokluba v prostore na Partizanski 12, kjer najde spet ustrezne možnosti za kvalitetno delo. Poveča se zanimanje za delo na UKV in članstvo je  ponovno v porastu.

1975
 Na pobudo študentov Univerze v Mariboru ustanovljen še Radioklub "ŠTUDENT" Maribor ( sedaj S59DXX ) . Leta 2009  je edini študentski radioklub v  Sloveniji.

1986

Proslavijo 40. obletnico organizirane radioamaterske dejavnosti v Mariboru. Radioklub ima 296 članov, ki imajo skupno 160 oddajnikov za delo na KV in UKV.

1991
Po domovih in na terenu sodelujejo z radiopostajami v 10-dnevni vojni.

1992
Močno se poveča radijski promet proti Bosni za potrebe beguncev in njihovih svojcev, ki so ostali na vojnih področjih.To leto zamenjajo stari pozivni  znak YU3ABC z novim S59ABC, s katerim predstavljajo samostojno Slovenijo po svetu.

1994

Radioklub Maribor kot edini v Sloveniji prejme visoko državno odlikovanje za humano sodelovanje v vojni za Slovenijo in za pomoč beguncem iz   Bosne. Na strokovnem področju aktivirajo radijsko omrežje digitalnih zvez.

1996
Jubilejno leto, ko slavijo 50. obletnico delovanja.

1999

Radioklub Maribor je prisoten na vseh radioamaterskih frekvencah in ima sodobne naprave za delo na KV, UKV in digitalnih sistemih. V klubu je včlanjenih 138 članov. V letošnjih načrtih imajo postavitev hišice na vrhu Urbana, ki bo služila kot tekmovalni center za uspešno sodelovanje v  radioamaterskih tekmovanjih.
 
2006
Zgrajena je hišica na tekmovalni lokaciji na Urbanu in radioklub se je že 6-tič selil v druge prostore, tokrat s Partizanske ceste 12 v ulico Pariške komune, kjer mu je MNZO dodelilo en urejen prostor v svoji sicer zapuščeni zgradbi. V radioklubu je še samo 76 članov.

2007
Radioklub se seli že sedmič. V ulici Pariške komune je imel svoj sedež točno eno leto. Na začetku leta 2007 se je preselil v Dom reševanja in zaščite, to je bivši Dom obrambne vzgoje, v Pekrah, Bezjakova 151. Ta dom je v lasti Občine Maribor. Govori se o prodaji doma...

2008
Govori se o prodaji doma...da, sedaj je dom v lasti MNZS, kako dolgo bomo še v domu?  Na začetku leta 2008 ima radioklub 74 članov.
Document made with Nvu

Nazaj na glavno kazalo