Nazaj na osnovno stran

Pred 45-timi leti:
AM UKV sprejemnik
                ali
nekoč smo nekateri radioamaterji svoje radijske postaje celo gradili in ne .....


Pri brklanju po starih kartonih na mojem podstrešju v decembru 2009 sem naletel na moj prvi UKV sprejemnik, ki sem ga tja shranil pred  tremi desetletji. Bil je sicer pod streho, zavit v polivinil folijo, vendar so hitre temperaturne spremembe s kondenzom že pustile sledove na črno pobarvanem pločevinastem ohišju in
na pocinkani šasiji. Odločil sem se, da ga sedaj, preden ga spet spravim nazaj na podstrešje, podrobneje ovekovečim z mojim digitalcem in dodam kratke 45-letne spomine na ta moj prvi lastoročno zgrajeni UKV sprejemnik.
UKV sprejemnik
Slika 1: UKV sprejemnik lastne gradnje po 45 letih med sodobno digitalno tehniko

Za prvi posnetek tega sprejemnika v "moderni tehnični dobi" sem ga primerno očiščenega postavil v moj  delovni kot z GSM telefonom, digitalnim termometrom, digitalno prenosno postajo IC-E92D, WI-FI usmejevalnikom, WBFM postajo, z 13V/10 A usmernikom, s kalkulatorjem in LCD računalniškim ekranom  V času, ko sem ta UKV sprejemnik sestavljal, se mi niti približno ni sanjalo o mojih sedanjih elektronskih napravah, pred katere sem lahko po 44-tih letih samo začasno, v namen fotografiranja in tehničnega kontrasta,  postavil ta stari sprejemnik.
UKV sprejemnik
Slika 2: Pogled na odprti UKV sprejemnik

Sprejemnik sem leta 1966 zgradil za sprejem  radioamaterskih AM in CW signalov na območju od 144 do 146 MHz. Kasneje sem vgradil produkt detektor za sprejem SSB signalov z variabilnim BFO-jem.. To je dvojni super z spremenljivo prvo medfrekvenco od 28 do 30 MHz.
yu3ndo
Slika 3: UKV postaja YU3NDO leta 1966 na lokaciji RTV oddajnika na Pohorju, JN76TM, 1050 ASL.

Skupaj z prav tako lastoročno izdelanim 5W  UKV AM oddajnikom sem ga približno 5 let uporabljal na lokaciji RTV oddajnika na Pohorju, JN76TM, 1050 m asl. Takrat sem se oglašal kot YU3NDO. Vhodni UKV del sprejemnika sem zaradi nemirne konstruktorske žilice vsaj trikrat modificiral. Naprej sem uporabil običajne elektronke noval serije z E88CC na vhodu. Potem sem te elektronke zamenjal z tremi  nuvistorji 6CW4*, ki mi jih je začasno posodil moj takratni radiklub Tezno in nazadnje še s tranzistorji BF245, kakor se vidi na naslednji sliki.
UKV sprejemnik
Slika 4: Na šasiji desno spodaj  vidimo tiskanino tretjega, zadnjega primerka vhodnega dela sprejemnika s "prišvercanimi" FET tranzistorji BF245. Levo spodaj je lastoročno naviti transformator, ki sem ga že 10 let prej kot najstnik potreboval za moj prvozgrajeni  srednje valovni radijski sprejemnik z elektronkami serije "21" in  nekaj let kasneje še v njegovi izpeljanki KV sprejemnika za 7 MHz band. Iz tega sprejemnika je tudi mnogo ostalega materiala.

V tem obdobju sem se tako, s popolnoma  lastoročno zgrajeno postajo, nekajkrat udeležil UKV tekmovanj. Spodaj sta izsečka iz dveh objav rezultatov UKV tekmovanj v takratnem našem radioamaterskem glasilu Radioamater, v katerih sem zasedel 2. , 3. in 4. mesto v jugoslovanskem merilu. 

rezultati tekmovanj
 
rezultati tekmovanj

diploma
Slika 5: V Kup SRJ 1969  sem v kategoriji osebnih postaj zasedel 2. mesto.

UKV sprejemnik
Slika 6: Drobni elektronski sestavni deli so bili zbrani z "vseh vetrov" in nekateri predhodno po večkrat vgrajeni v drugih napravah.

nuwistor
* nuvistor, miniaturna elektronka ameriškega porekla ( RCA leta 1959 ), zgrajena iz keramike in kovine, ki jo je odlikovala, miniaturnost, mehanska trdnost, dolgotrajna življenska doba, visoka delovna frekvenca in mali lastni šum.







Stane Koželj, S51NO

Zadnja sprememba:  3. januar 2010


Nazaj na osnovno stran