Nazaj na glavno kazalo


Prikaz radioamaterske dejavnosti v Mariboru v 37 foto albumih in 1000 fotografijah 



Vsebina albumov

Vsebina foto albumov je okoli 1000 fotografij. Približno prva ćetrtina fotografij je še v črnobeli tehniki. Fotografije prikazujejo delovanje radioklubov Maribor Center YU3ABC,  "Martin Konšak" Tezno YU3BUV  in od 1973. leta iz obeh radioklubov združenega  radiokluba  Maribor za časovno obdobje približno od leta 1946 do leta 2006.

Sistem z večjim številom albumov je izbran zaradi velikega števila slik. Če bi vseh 1000 slik vtaknili v SAMO EN album, bi bil ta preglomazen, nepregleden in bi se predolgo nalagal s CD-ja ali z interneta.

Uporabljen optični bralnik
Vse dostopne fotografije sem digitaliziral - skeniral z optičnim bralnikom (skenerjem) povprečne uporabniške kvalitete tip "EPSON Perfection 1260 Photo".  Vse najnovejše fotografije v albumih so že posnete z digitalnim  fotoaparatom. Razlika v kvaliteti je seveda očitna.

Namen digitaliziranja
Digitaliziranje (skeniranje) fotografij sem opravil zato, da imajo vsi zainteresirani možnost hitrega in lahkega ogleda posnetkov v urejeni in dostopni obliki na CD-ju ali preko interneta. CD s fotografijami se lahko namreč poljubnokrat razmnožuje brez igube kvalitete posnetkov in ga lahko dobi vsak tisti, za katerega so posnetki zanimivi. Dragocene originalne fotografije na papirju so namreč shranjene brez klasičnih foto albumov, zložene na kupčke in brez reda v kartonski škatli in zaprte v omari radiokluba. V  taki obliki  hranjenja niso primerne za  pogoste oglede. Dobro bi bilo, da bi novo vodstvo radiokluba poskrbelo za bolj primerno hranjenje in urejenost teh fotografij. Ker bodo digitalizirane fotografije večkrat razmnožene in shranjene na različnih mestih, je verjetnost  popolne izgube posnetkov, recimo zaradi požara ali kakega drugega vzroka, zelo malo verjetna. Tudi če se originalni posnetki na papirju uničijo, bodo še vedno na razpolago veliko število digitaliziranih kopij.

Kaj vse sem digitaliziral
Skeniral sem vse fotografije, ki sem jih našel v radioklubu, doma in tiste, ki mi jih je posodila Silva S52S. Seveda nisem mogel skenirati tistih fotografij radioamaterske dejavnosti, ki jih drugi radioamaterji hranijo doma. Prepričan sem, da je teh fotografij  veliko, nekatere so kot zapuščina bivših in pokojnih radioamaterjev sigurno romale v smeti. Če samo pogledamo v 35 strani dolg zbornik "1946 - 1986   Radio klub Maribor" izpod peresa Aleksandra Pipana, izdan 1986. leta ob 40. obletnici radioamaterstva v Mariboru, najdemo v njem ponatisnjenih 13 zelo starih fotografij, ki jih nisem našel med zgoraj omenjenimi fotografijami v klubski omari. Lahko so pred 20. leti ostale kje v tiskarni pri tiskanju omenjenega zbornika ali pa jih ima shranjene doma kot "strateški material" sam avtor Aleksander Pipan   S skeniranjem teh natisnjennih fotografij, ki imajo vtisnjen že svoj tiskarski raster, sem imel nekaj težav in zato digitalizirane slike niso tako kvalitetne.

Kvaliteta digitaliziranja
Kvaliteta, vrsta, starost in velikost originalnih fotografij je logično zelo različna. Slikovnih .jpg datotek  po skeniranju  nisem elektronsko obdeloval. Pri tem mislim na elektronsko retuširanje, ostrenje, osvetlevanje, spreminjanje barvnega in krominančnega kontrasta itd. Hotel sem, da so skenirane slike čimbolj podobne originalom. Resolucijo skeniranja fotografij in s tem velikost slikovnih datotek sem izbiral tako, da so primerne za gledanje s poljubnim internetnim brskalnikom in z resolucijo 1024 × 768 točk. Za tiskanje pa v taki velikosti in resoluciji niso preveč primerne.

Ureditev skeniranih datotek
Vsebine posameznih foto albumov sem poiskušal organizirati po določenih tematikah. Vendar zaradi nekaterih vzrokov to ni bilo vedno možno. Namreč zelo malo fotografij ima na hrbtni strani dodatne informacije, potrebne za razvrščanje fotografij. Te skope informacije sem tudi striktno in z veseljem vnesel v spremljajoči tekst pod posnetki v albumih. Kjer sem po svoji skromni logiki in spominu prepoznal dogajanje na fotografijah, sem to tudi  zabeležil pod njih. Osebam ali radio amaterskim postajam na fotografijah sem k imenom v komentarjih velikrat dodal radioamaterski pozivni znak. V takem slučaju sem vedno praviloma uporabil tisti pozivni znak, ki ga je oseba ali radijska postaja uporabljala v času nastanka posnetka. Za dogajanje na nekaterih fotografijah pred letom 1986 sem našel podatke v že omenjeni publikaciji "1946 - 1986 Radio klub Maribor " izpod peresa Aleksandra Pipana. Komentarje pod nekatere novejše barvne posnetke ( Boč, Urban, Sked  in praznovanje Novega leta 1999) je prispevala Silva Vizjak, S52S  in okoli 400 slik iz zadnjega obdobja dogodkov na Urbanu in zadnjega občnega zbora Radiokluba Maribor leta 2006, je priskbel Velko Galunič, S57VG.

Možnosti albumov
Kompletno vsebino CD-ja z vsemi 37-timi albumi ali posamezen album lahko brez težav postavimo na poljubno spletno stran, saj  je vsak album na CD-ju zaokrožena celota,  postavljen v svoj imenik in ustvarjen z programom Web Album Generator 1.2  v html jeziku. 

Ostalo
Če bom komu kopiral vseh 37 albumov na CD, mu bom na njega dodal še en imenik z imenom  "Arhiv_slik_s59abc", v katerem bodo vsi posnetki kopirani na klasičen datotečni sistem in razdeljene po temah v podimenike. Tako jih bo lahko pregledoval tudi s kakim drugim pregledovalnikom slik ali z brskalnikom datotek. Seveda v tem slučaju poleg slik ne bo imel na razpolago komentarjev in urejenosti, bo pa večina slik v večji resoluciji kot v sklopu albumov.

Mejniki zgodovine radioamaterskega gibanja
Za lažje razumevanje vsebine albumov si na tej povezavi lahko ogledate Mejnike zgodovine radioamaterstva v Mariboru.

Document made with Nvu

 Maribor, 7. 5. 2006    Stane Koželj, s51no   email: stane@homemade.net       spletni naslov  http://fenix.homemade.net                                             
                                                                         
Nazaj na glavno kazalo